Aktywny wypoczynekPraktyczny poradnik

Saneczkarstwo

Saneczkarstwo, czyli jazda na sankach niewątpliwie bije na głowę wszystkie sporty zimowe. Zarówno pod względem popularności jak i konkurencyjności cen sprzętu. Swoją popularność zawdzięcza również niewątpliwie temu, że do jego uprawiania nie potrzeba żadnych specjalnie przystosowanych obiektów.

Może trudno w to uwierzyć, ale sanki które znamy dzisiaj są wynalazkiem stosunkowo młodym. Pierwotnie były wykorzystywane w celu transportowania ludzi i towarów na duże odległości. Do dziś zachowały swoją pierwotną funkcję w polarnych rejonach Kanady.

Swoje funkcji rekreacyjej nabrały dopiero w XIX w- w tym czasie były traktowane jako zabawka dla dzieci. Około 1870 roku do sanek dodano nową funcjonalność- nowymi modelami można było sterować. W tej wersji mogli je wypożyczać goście hotelu St. Moritz, którzy chcieli zabić nudę.

W drugiej połowie XIX wieku sanki zaczęły być używane również jako sprzęt sportowy. Pod koniec lat 60. bobsleje zostały udostępnione gościom  hotelów St Moritz, Krup Hotel i Palace Hotel. Wówczas były to po prostu przedłużone sanki, na których można było zjeżdżać grupowo. Kiedy bobsjele stały się zostały właczone do rodziny sportów zimowych zmianie uległa również ich budowa.

Saneczkarstwo na stoku

jazda na sankach

Ta dyscyplina sportu ma się tak dobrze jak żadna inna. Mogłaby się mieć jednak lepiej. Chodzi mianowicie o sztucznie tworzone stoki lub o odpowiednie zabezpieczenie naturalnych wzniesień. Te często znajdują się w pobliżu ruchliwych tras, ulic a nawet zbiorników wodnych.

Nie trzeba mieć bujnej wyobraźni, aby dostrzec niebezpieczeństwo. Z drugiej strony- i tego nie da się mu odmówić- jazda na sankach potrafi być niezwykle emocjonującym i przyjemnym sportem.  Swoją popularność rekreacyjne saneczkarstwo zawdzięcza również temu, że nie trzeba zbyt długo sie uczyć aby zjechać z górki. Oczywiście samemu. Zjeżdżanie w dwie osoby, to już wyższy stopień zaawansowania.

Jeśli przyjdzie wam ochota na zjazd, wybierajcie tereny, na których nie ma lasu, zarośli, terenów wydobywania surowców. Trzymajcie się również z dala od górek położonych w pobliżu akwenów wodnych i ulic.


  1. SnowboardSprzęt sportowyNarty biegowe w mieście – pomysł na spędzenie czasu

Originally posted 2022-10-29 21:08:02.

Jeden komentarz do “Saneczkarstwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *