Aktywny wypoczynekPraktyczny poradnik

Narciarstwo

Niewiele osób o tym wie, ale historia nart zaczyna się aż 5 tysięcy lat temu. Właśnie z tego czasu pochodzą pierwsze rysunki naskalne obrazujące pościg za zwierzyną przy użyciu nart. Następnie narty wykorzystywane było jako narzędzie umożliwiające komunikację między miejscowościami. Używali ich również wojownicy.

Najpóźniej, bo dopiero w XIX wieku narciarstwo przekształciło się w sport. Mniej więcej w tym samym czasie zaczęto uprawiać je turystycznie. Właśnie dzięki temu ostatniemu „zastosowaniu” stało się ono najpopularniejszym sportem zimowym.
Za początek narciarstwa w Polsce uznawane używanie tzw. karpli, czyli deszczułek od beczek. Deszczułki te były połączone dwoma poprzecznymi kawałkami drewna, na kształt drabinki. Na tak przygotowanym sprzęcie górale poruszali się po śniegu.

Narciarstwo obecnie

 narciarz na stoku  Współczesne narciarstwo jest jednym z najbardziej dochodowych sportów zimowych. Ten przemysł rocznie generuje miliony dolarów zyku. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe modele nart i odzieży sportowej. Najsłynniejsze kurorty narciarskie znajdują się niewątpliwie w Austrii. W tamtejsze Alpy co roku ciagną dziesiątki tysięcy narciaży. Ale nie można zapominać o tym, że taka wycieczka to spory wydatek.

Na szczęście  mniej zamożni miłośnicy nart mają do dyspozycji polskie czy Słowackie Tatry. Natomiast ci, którzy mieszkają na Mazurach lub na Pomorzu nie muszą wybierać się w góry. Coraz częściej bowiem powstają  sztuczne stoki narciarskie, z nawierzchnią, z której można korzystać przez cały rok. Z kolei na naturalnych wzniesieniach montowane są wyciągi- tak jest np. w Rusi, niedaleko Olsztyna. To dowodzi tego jak dalece popularna staje się ta forma wypoczynku.

Jazdy na nartach zaczynają się uczyć coraz młodsze dzieci. Całej sprawie sprzyjają również przystępne ceny osprzętowania. Kogo nie stać na nowe narty czy kije, bez większych problemów może kupić używany sprzęt z licznych komisów sportowych.

Warto zauważyć, że w Polsce zainteresowanie tym sportem zimowym znacząco wzrosło, po tym jak Adam Małysz zaczął odnosić sukcesy w skokach.


  1. SnowboardSprzęt sportowyNordic Walking w górach – przygotowanie i wskazówki praktyczne

Originally posted 2022-11-05 21:05:55.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *