Praktyczny poradnik

Zima – sezon na kontuzje. Jakie są najczęstsze zimowe urazy?

Zima to piękna, ale też niebezpieczna pora roku. Mroźne powietrze, śliskie chodniki oraz uprawianie sportów, takich jak jazda na łyżwach, nartach czy snowboardzie sprawiają, że ryzyko kontuzji jest w tym okresie znacznie większe. Ich konsekwencją jest często niestety operacja i wielomiesięczna rehabilitacja. Z jakimi urazami najczęściej zgłaszają się pacjenci o tej porze roku? Jak przebiega ich leczenie i przede wszystkim czy da się ich uniknąć? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Kontuzje w sezonie zimowym – zima w mieście i na stoku

Zimą nietrudno jest o doznanie urazu kończyn górnych lub dolnych. Prawdopodobieństwo wypadku jest wprost proporcjonalne do spadku temperatury. Zalegający na chodnikach lód i śnieg, potrafią utrudnić przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego. Jeśli do tego dodamy sporty zimowe, takie jak szaleństwo na stoku lub jazda na łyżwach, czy nawet zwykłe zjeżdżanie na sankach, ilość urazów odnoszonych przez ludzi w tej porze roku jest naprawdę duża.

Złamania w wyniku poślizgnięcia się na oblodzonym chodniku

Jednym z powszechnie występujących, ale dość poważnych urazów spowodowanych poślizgnięciem się na oblodzonym lub zaśnieżonym chodniku, jest złamanie kości, głównie obojczyka, nóg i rąk. Gdy przerwana zostanie skóra, mówimy o złamaniu otwartym, które wymaga leczenia operacyjnego. Wyjątkowo często w wyniku upadku na chodnik u kobiet występuje złamanie nasady dolnej kości promieniowej, nazywane złamaniem Collesa. Kontuzje nadgarstka wynikają z faktu, że ludzie najczęściej przy upadku próbują ratować się przy użyciu dłoni. Przerwanie ciągłości tkanki kostnej wymaga rehabilitacji, po ściągnięciu opatrunku. Jej celem jest odzyskanie utraconej masy mięśniowej oraz przywrócenie ruchomości w stawie.

Skręcenia w wyniku upadku

Skręcenia w wyniku upadku na śniegu są często spotykanym urazem w czasie zimowych aktywności, takich jak jazda na nartach czy snowboardzie. Pojawiają się, gdy przekroczony zostanie fizjologiczny zakres ruchu w stawie. Objawem kontuzji jest silny, nagły ból, opuchlizna, a nawet krwiak. Aparat więzadłowy może zostać jedynie naderwany lub w gorszym przypadku całkowicie zerwany. Kontuzja stawu skokowego zwykle dotyczy snowboardzistów, natomiast skręcenie kolana (najczęściej więzadła krzyżowego przedniego) znacznie częściej występuje u narciarzy, gdyż jest ono poddane działaniu dużych sił.

Aby zminimalizować ryzyko skręceń na śniegu, ważne jest, aby upewnić się, że nasze ciało jest odpowiednio przygotowane i chronione, a także, aby unikać wystawiania się na niebezpieczne sytuacje na stoku. W przypadku, gdy już dojdzie do skręcenia, należy wykonać badania obrazowe, takie jak RTG lub USG.

Stłuczenia i zwichnięcia

Najłagodniejszymi konsekwencjami upadków na nieodśnieżonym chodniku lub uprawiania sportów zimowych są stłuczenia i zwichnięcia.

  • Stłuczenie – czyli zamknięte uszkodzenia tkanek miękkich występujące w postaci krwiaka i obrzęku. W miejscach stłuczenia (najczęściej w okolicach nadgarstka, łokcia, kolana czy odcinka lędźwiowego) pojawia się ból. Gdy dotyczy stawu, może pojawić się w nim ograniczona ruchomość. W tym wypadku wystarczy zrobić okład z lodu, aby zmniejszyć obrzęk.
  • Zwichnięcie – powoduje uszkodzenie stawu, w efekcie czego dochodzi do utraty fizjologicznej łączności powierzchni stawowej kości. W przypadku kończyn górnych najczęściej mamy do czynienia ze stawem ramiennym. Uraz wymaga wizyty u ortopedy, który nastawi bark. Zwichnięcia występują także w obrębie nóg. Zarówno na stoku, jak i poruszając się zaśnieżonym mieście, często dochodzi do skręcenia stawu skokowego.

Najczęstsze zimowe urazy u seniorów

Śliskie, pokryte lodem chodniki, podjazdy i schody sprawiają, że ludzie w każdym wieku są bardziej narażeni na upadki. Jednak delikatny układ kostny i mięśniowy seniorów sprawia, że urazy w tej grupie wiekowej są o wiele groźniejsze i mogą mieć poważne konsekwencjeIch organizm nie regeneruje się już tak szybko, dlatego zwichnięcia, złamania czy nawet stłuczenia, wymagają dłuższego leczenia. W związku z pojawiającą się po 65 roku życia osteoporozą u seniorów, w wyniku upadku zwykle dochodzi do złamania biodra, nadgarstka i kości promieniowej. Z tego względu warto, aby osoby starsze podczas trudnych warunków pogodowych ograniczyły wychodzenie na zewnątrz

Jak uniknąć kontuzji zimą w mieście?

Sposoby zapobiegania urazom związanym ze śniegiem i lodem, wynikają ze zdrowego rozsądku. Wiele osób zapomina o tak podstawowych sprawach, jak:

  • Buty adekwatne do warunków panujących na zewnątrz – jeśli chodnik jest oblodzony, zrezygnujmy z obuwia sportowego typu adidasy, botków lub kozaków na obcasie. Wybierać należy buty z antypoślizgową podeszwą;
  • Schodząc ze schodów, korzystajmy z dostępnej poręczy;
  • Bieganie po oblodzonych chodnikach jest bardzo niebezpieczne, nawet jeśli spieszymy się na tramwaj lub autobus. Należy poruszać się powoli i robić małe kroki.

Unikanie kontuzji podczas sportów zimowych

  • Rozciągnijmy się i rozgrzejmy przed wyjściem na stok lub łyżwy;
  • Postarajmy się przed planowanym wyjazdem w góry wzmocnić mięśnie nóg;
  • Zawsze używajmy odpowiednio dopasowanych nart, butów, kijków i koniecznie kasku;
  • Nie zapominajmy o przerwach podczas uprawiania sportów zimowych, zwłaszcza jeśli jesteśmy osobami początkującymi.
Publikacja powstała dzięki współpracy z nowoczesną placówką diagnostyczno-zabiegową – Centrum Medyczne Skopia w Krakowie.

 

Originally posted 2024-02-23 08:07:16.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *