Aktywny wypoczynekPraktyczny poradnik

Snowboard

Dyscyplina ta powoli, aczkolwiek skutecznie, staje się najpopularniejszym ze sportów zimowych. Można powiedzieć, że snowboard (snowboarding) narodził się w bólach i do dosłownie. Na pomysł połączenia dwóch nart w jedną wpadł Sherman Popper w latach 60- tych XX wieku.

Pierwsza deska nie miała wiązań- sterowano nią za pomocą umocowanego na jej przodzie sznurka. Oczywiście, żeby na niej jeździć, trzeba było mieć świetne wyczucie równowagi. Mocowania dodał dopiero Jake Burton, który po skończeniu studiów, w 1977 r., zaczął produkowac deski seryjnie. Równolegle z nim nad snowboardem pracował skater- Tom Sims.

Dzisiaj firmy Sims Snowboards i Burton Boards należą, do najbardziej renomowanych wytórców sprzętu do uprawiania snowboardu.

Snowboard obecnie

Snowboard ma nad w kraju nad Wisłą całkiem mocną pozycję. Wystarczy przypomnieć, że nawet osoby, które sporty zimowe oglądają jedynie w telewizji, wiedzą kim jest Jagna Marczułajtis. Zawodniczka ta przyczyniła się znacząco do popularyzacji tej dyscypliny sportu w naszym kraju.

W Polsce mamy kilkanaście snowparków, również na większości stoków można bez przeszkód korzystać z deski.

I tak jednymi z najczęściej odwiedzanych snowparków są Lionpark w Myślenicach, 4b Ramps Snowpark w Jaworzynie Krynickiej czy White Cross Superpark w Bytomiu-Sosnowcu. Snowboardziści na pewno nie będą się nudzić w miejscowoąciach takich jak Białka Tatrzańska, Karpacz czy sławna już Wisła.

Originally posted 2022-10-19 21:10:11.

Jeden komentarz do “Snowboard

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *